czwartek, 22 listopada 2007

Zapowiedzi koncertowe

Oczywiście krakowskie. Bądź z okolic.
Od dzisiaj rozpoczął się festiwal Unsound Festival. Będzie się odbywał w krakowskim klubie RE. Głównie. Osobiście wybieram się na koncert fenomenalnego tria Ellery Eskelina. Gościliśmy go już kilka lat temu w ramach Ery Jazzu, a ja już nawet miałem okazję o tym koncercie popisać nieco, ale gdzieś poszło w gwizdek. Koniec. Nie ma. Nie potrafię znaleźć. W każdym bądź razie istniejące kilka ładnych lat trio ponownie się zaprezentuje. Muzyka na tenor, akordeon i instrumenty elektroniczne oraz perkusję. Eskelin, Parkins i Black. Warto będzie zobaczyć. Rzecz zaś ma się dziać w Klubie RE 25.11.2007 o 20.00.
W dwa dni później koncert Krisa Wandersa w Alchemii. Również 20.00. Ten koncert, to rzadka okazja posłuchać w Polsce jazzu rodem z Antypodów. No, przynajmniej w części.

Dobra, skończyć trzeba z Krakowem, bo całkiem niedaleko od mej jaskini, niebawem rozpocznie się festiwal, który również smakowicie wygląda. W Bielsku Białej od 28.11. do 1.12. szaleć (mam nadzieję) będzie jazz w ramach 5 Jesieni Jazzowej w Bielsku Białej. Ponownie jak w latach ubiegłych króluje ECM.
Program zaś, wygląda całkiem imponująco.
28.11. w Bielskim Centrum Kultury zagości trio Johna Scofielda z Stevem Swallowem i Billem Stewartem, czyli znani także z występów w Polsce i lubiani muzycy. Trochę ubolewam, że nie wystąpi z nimi sekcja dęciaków, z którą trio to nagrało swą ostatnią płytę
Od 29.11 Festiwal przebiegał będzie już pod znakiem ECM. W tym dniu na scenie pojawi się fenomenalny, jak dla mnie, włoski saksofonista i klarnecista Gianluigi Trovesi w duecie Gianni Coscia grającym na akordeonie. W drugiej części koncertu pojawi się natomiast Tomasz Stańko Project. Ten ostatni projekt, jak dotąd trzymany jest w tajemnicy. Kto zatem wystąpi, oprócz lidera, nie bardzo wiadomo.
30.11. To odnowione trio Bobo Stensona z Andersem Jorminem (kontrabas) i Jone Faltem (perkusja), a także - chyba wydarzenie Festiwalu, ale trudno przed posłuchaniem wyrokować - Roscoe Mitchell Note Factory Group (Roscoe Mitchell - saksofony, flet, wokal; Corey Wilkes - trąbka, Harrison Bankhead - kontrabas, Jaribu Shahid - gitara basowa, Vincent Davis - perkusja, Vijay Iyer - fortepian, Craig Taborn - instrumenty klawiszowe, Tani Tabbal - instrumenty perkusyjne). Cóż, takiego nagromadzenia gwiazd pogratulować.
Ostatni dzień - 1.12. - to projekt Charlesa Lloyda "Sangam" (Charles Lloyd - saksofon, Zakir Hussain - tabla, instrumenty perkusyjne, wokal; Eric Harland - perkusja, fortepian). Ten koncert odbyć się ma w Kościele św. Maksymiliana Kolbe.
Oprócz koncertów zapowiadane są również imprezy towarzyszące: wystawy i pokaz filmów animowanych.

Przybywajcie... Będzie się dziać!

Brak komentarzy: